Az ingatlan üzemeltetés kapcsán nem árt tisztában legyünk bizonyos alapvető fogalmakkal, ehhen nyújtunk segítséget az alábbi kis szösszenetünkben:
1. Ki a gondnok?
A gondnok az egyetlen igazi polihisztor Leonardo da Vinci óta: mindenhez is ért. A gondnok közismert rendkívüli alkalmazkodó képességéről, melynek révén az elmúlt két évszázadban benépesítette városi élettereinket – talán csak a galamb tekinthető nála valamivel sikeresebbnek ebben. A gondnok egyaránt fellelhető különböző magán- és közintézményeinkben a bölcsőtől az óvodán és iskolán át egészen az irodaépületekig, gyárakig, gyakran összefuthatunk vele az utcán, vagy akár a legváratlanabb folyosókon is. Az embert az eszközhasználat különbözteti meg az állatoktól – a még több eszköz használata a hétköznapi emberektől, mely mindenképpen egyfajta evolúciós előrelépést jelent a közönséges földi halandókhoz képest. Ennek ellenére a gondnok szerény és csak a legritkább esetben ül trónszéken, koronával a fején és jogarral a kezében, mely igen nagy jellemre vall. A gondnok, mint neve is takarja egyfajta felügyelő, gondviselő – előbbiben tehát a rendőrökhöz, utóbbiban az Istenhez hasonló. A gondnok gyűjtőfogalom éppen ezért a legtöbb gondnok is gyűjtögető: különös vonzalmat érez a legeltérőbb csavarok, csavar- és egyéb húzó, toló-vonó, vágó és sorolhatnám eszközök iránt melyeket a legtöbb földi lélek csak „izé”, „valami” és „cucc” néven ismer. A legtöbb gondnok ingatlangondnok – az ingatag gondnok nem gondnok, hanem szédül. A mai gondnokok az egyiptomi fáraók és római császárok udvari gondnokainak egyenes ági leszármazottai és oldalági felmenői. Egyes meghatározások szerint a gondnok az a személy, akinek gondja van valamire – az a gondnok, akinek a gondnokokra van gondja ebből következően a gondnokgondok – ez többnyire a gondnok édesanyja vagy neje.2. No, de valójában ki is a gondnok?
A viccet félre téve a gondnok többnyire az a személy, akinek gondjaira, felügyeletére van bízva valami, valamely érték, aki hivatásszerűen gondot visel valamire; egyfajta felügyelő, gondviselő. Gyakran használjuk szó-összetételben is: ingatlangondnok, épületgondnok, házgondnok. Vagy mondatba foglalva a tevékenység helyére és körére utalva: „az intézmény gondnoka”, „az iskola gondnoka”, „a társas házi gondnok.” A gondnok teendői általában ügyelni a rá bízott épület külső és belső tisztaságára, a felmerülő ingatlan-karbantartási problémák kezelése és megoldása. A gyakorlatban ez jelentheti a szemetes helyiségének és a szemetes tisztán tartását, a szemetes ürítését és tisztítását éppen úgy, mint a jelentkező műszaki hibák jelentését és akár elhárítását, mint a villanyégő csere. Ide tartozik a közös használatú lépcsőház és más helyiségek tisztán tartása, állagromlásának megelőzése, a felmerülő állagromlás időben való jelentése és/vagy kezelése. Saját külső térrel, kerttel rendelkező ingatlanok esetén gyakran a gondnoki teendők részét képezi az udvar rendezettségének megőrzése, szükség esetén helyreállítása, az udvari munkák, mint a fűnyírás, gereblyézés, kertgondozás ellátása. A gondnok feladatköréhez tartozik a kapuk, garázskapuk egyéb közös használatú nyílászárók működésének ellenőrzése, az ingatlan lakóinak tájékoztatása az őket érintő eseményekről, mint a lomtalanítás, várható áramkimaradás. Ezek mellett a gondnok figyel a tűz- és munkavédelmi rend betartására is.