A klímaberendezések rendszeres tisztítását sokan anyagi megfontolásból és azok időigényessége miatt halogatja – pedig a valóság az, hogy a klímaberendezések rendszeres tisztításával mind időt, mind pénzt megspórolhatunk magunknak! Nem is beszélve arról, hogy mindezzel a készülékek élettartalmát is meghosszabbíthatjuk, már pedig a pénztárcánk szempontjából egyáltalán nem mindegy hány évet is bír ki a drágalátos gépünk…
A klímaberendezések tisztítása egészségügyi megfontolásból is fontos. Mint minden légkeringtetést gyakorló rendszer a klímaberendezések is alkalmas felületet tudnak biztosítani a különböző kórokozók megtelepedésére. Ez egyaránt igaz a járművekben és az épületekben használt gépekre. Mielőtt még az őrült gondolatunk támadna, hogy most és mindörökké megszabadulok ettől a fertőzéshordozó micsodától egy alkalmas baseballütő segítségével, jobb, ha tudjuk, hogy valószínűleg a mobiltelefonunk, a saját tenyerünk, asztalunk, kilincsünk stb. hasonló mikrobaszámot fog mutatni.
A valódi problémát nem is a megtelepedő mikrobák száma jelenti a klímaberendezések kapcsán, hanem a légkeringtetés mely során a különböző spórák, vírusok és baktériumok a belsőtér, a helyiség atmoszférájában ide-oda szállva jó eséllyel megtalálják a mi légútjainkat, szemünket és bőrünket is (ugyanez a probléma merül fel a porolás, söprögetés, de még a porszívózás esetén is).
A mikrobáktól való megszabadulás érdekében fontos az azoknak búvó- és telephelyet biztosító felületek rendszeres tisztítása és fertőtlenítése, melyet hagyományosan folyékony és habos közeget biztosító szerekkel végzünk. A hagyományos tisztító- fertőtlenítő anyagok maró hatásuk révén károsíthatják a klímaberendezések finom szerkezetét, különböző vegyületek maradhatnak hátra, melyek egy része akár tovább keringhet a levegőben irritációt okozva az arra érzékenyeknél. A megoldást ezért a speciálisan e célra kifejlesztett klímatisztítók és az újabban egyre népszerűbbé váló vegyszermentes tisztítási megoldások jelentik – ez utóbbiakra azonban még kevés lehetőséget találni hazánkban.
2. Tartsd éledben a klímád!
A klímaberendezések a bel- és kültéri levegővel való érintkezés révén nem annyira meglepő módon kapcsolatba kerülnek a szállóporral, melyek akár tömődéshez is vezethetnek a berendezésbe. A lerakódás folyamatos, a mértéke azonban eltér a környezeti adottságoktól függően (azaz, hogy mennyire poros, szmogos a kültér, számolni kell-e állatok – például galambok – jelenlétével, műhely, raktár, vagy iroda az alkalmazási terület stb.). Az adott körülményektől függően kell rendszeresítenünk a tisztítást.
Az anyagok lerakódása során szerezeti változás megy végbe: kötődés jön létra a berendezés felületéhez, majd az újabb és újabb lerakódó elemek között, melyek mintegy cementálódnak idővel. Az illeszkedési folyamatot idejében megkell állítani, megelőzendő, hogy erősebb – a berendezés szerkezetét is károsító – oldószereket legyen szükséges igénybe vennünk. Nem nagy titok, hogy a friss por még elfújható, a cementálódott koszt már a mesebeli farkas is hiába fújkálná…
A klímaberendezések tisztítását így gyakorlatilag részben a működtetés is elvégzi – éppen ebből következik, hogy a hosszabb „pihenést” követően különösen fontos a berendezések tisztítása, hiszen ez alatt az idő alatt a gép nem hajtja tovább a szennyeződéseket és azok is megpihennek benne. Természetesen sok szennyezőanyag a rendszeres használat mellett is lerakódik, így a tisztítás mind két esetben szükséges. A környezeti változások is magukkal hozzák a maguk szennyeződéseit: a tavaszi, őszi és téli nedvesebb szezonban a spórák, nyáron elsősorban pollenek adják a szennyeződés nagy részét. Mindebből következik, hogy legalább a „nagy spórás” és „nagy pollenes” időszak váltásakor, évente kétszer végezzünk egy nagyobb ívű klímatisztítást.
szerző: Nagy-Laczkó Balázs