Miért fontos a klímaberendezések rendszeres tisztítása és karbantartása?
július 30, 2019A legismertebb ezermester
augusztus 22, 2019
Mint az várható, lassan itt a nyakunkon az újabb influenza időszak, mely évről évre rendszeresen járvánnyá terebélyesedik hazánkban is. Sokakban felmerül a kérdés: vannak-e ilyenkor veszélyei a klímaberendezések használatának, és ha igen, hogyan tehetünk ellenük? Mai blog bejegyzésünkben erre a kérdésre keressük a választ.
Kutatások igazolják, hogy az újabb típusú influenza vírusok terjedésének a hideg és száraz levegő kedvez jobban. A levegő hőmérsékletére és páratartalmára (szárazságára) a különböző klímaberendezéseink is hatással vannak. A légkondicionáló gépek előbbi, a hideg levegő „megteremtésében” játszott szerepe elsősorban a nyári időszakban tényszerű – hiszen mi másért is kapcsolnánk be őket, ha nem azért, hogy kellemes, enyhet adó légkört teremtsünk a belső terekben a kint tomboló kánikulával szemben?
Korábbi, nyári bejegyzéseinkben már utaltunk arra, hogy mik a helyes nyári légkondicionáló használat legfontosabb alapszabályai:
A téli időszakban egészen más a helyzet. Ilyenkor a klímaberendezéseket elsősorban fűtésre használjuk. A meleg kevésbé kedvez az influenzának, és a légkondicionálók levegőre gyakorolt szárító hatása a legtöbb mikroorganizmusra ebben az időszakban kedvezőtlenül hat (a nyirkos, párás levegő például a penészgomba megjelenésének kedvez).
A száraz levegő ugyanakkor télen is kedvezőtlen hatást gyakorolhat szervezetünkre. Bőr, szem és légzőszervi irritációhoz vezethet, melyet érdemes párásítással ellensúlyoznunk. A túlságosan is száraz levegő a szobanövényeknek, de még a lakástextileknek, az organikus berendezéseknek (fabútorok pl.) se kedvez.
Rendszeres szellőztetéssel nem csak a már a belső terekben megtelepedett kórokozóktól szabadulhatunk meg, de a levegő összetételét más szempontból is javíthatjuk.
Jó-jó, de mi az optimális páratartalom?
A jelenleg legelfogadottabb egészségügyi ajánlás szerint egészséges felnőtt emberek számára a 40-60%, kisgyermekek számára 60-70%-os páratartalom biztosítása az ideális.
Az ideális páratartalmat nem csak párologtató berendezéssel érhetjük el: szobanövények használatával is növelhetjük a lakás, iroda páratartalmát.
Érdemes gondoskodnia irodájában és üzletében is a megfelelő páratartalomról, hiszen ez a dolgozók munkamoráljára és teljesítményére is jelentős kihatással van!