Az ősz beköszöntével eljön az ideje az őszi nagytakarításnak, mely mind az épületek belső tereit, külső elemeit, mind az épületeket környező teret érinti. Soron következő két blog bejegyzésünkben az őszi nagytakarítás témáját járjuk körül. Második bejegyzésünkben magunk mögött hagyjuk a kertet és belépünk a házba ;)
Nagytakarítás a különböző helyiségekben
Valamennyi helyiség takarítását a helyiség tulajdonságainak felmérésével érdemes kezdeni. Más takarítási módja és eszközei vannak értelemszerűen az irodának, otthon a hálószobának, a WC-nek és a konyhának. A közös szabály, hogy minden helyiséget belülről kifelé kezdünk tisztítani. A helyiségekben különböző felületekkel találkozunk, melyek egyéni elbánást igényelnek. A másik szabály, hogy mindig fentről lefelé haladunk. Röviden tehát: fentről le, bentről ki – egyszerű nem? Először tehát érdemes a sarkokban megbúvó pókhálókat eltávolítani, az ablakokat, bútorokat lepucolni. Ezt követően jöhet a porszívózás és végül a felmosás.
Az irodáknál és üzemhelyiségeknél az őszi átállás elsősorban a szellőztető, klíma-, szagelszívó, párásító és párátlanító berendezéseket érinti. Ezek átállítása szakértő segítség bevonását igényli, hiszen a nyári por és kórokozók eltávolítása mechanikai és kémiai folyamat egyaránt. Ezek a berendezések fontos búvóhelyei a polleneknek, baktériumoknak, vírusoknak és gombáknak, így mindenképpen válasszunk hozzáértő segítséget az átállásban.
A nyári ágyneműt eltevés előtt nem csak kimosni, de a napon kiszellőztetni is érdemes. A téli ágynemű sokáig pihent a maga búvóhelyén, érdemes azt is – lehetőleg tiszta időben a szabadban, a napon – kiszellőztetni használat előtt. Mindkét ágynemű típus a félév során számtalan nem kívánatos mikrobával, kórokozóval gazdagodhatott ezért érdemes őket használatba vétel illetve téli szállásra küldés előtt alaposan ki is fertőtleníteni. A nyár során a hálószobabútorok, a kárpit, a szőnyeg is sok pollent, port habzsolhatott, nem is beszélve a spórákról, így ezeket figyelembe véve is érdemes egy általános fertőtlenítést elkövetnünk.
Vizesblokkok: fürdőszoba, WC, konyha
Furcsán hangozhat, de a legfontosabb, hogy a takarítás megkezdése előtt ellenőrizd le az ezekben a helyiségekben féltve őrzött kincseid: kozmetikumaid, vegyi- és tisztítószereid szabatosságát illetve jelentőségét az életedben. Könnyen meglehet, hogy ezek egy jó része már használhatatlanná, feleslegessé, sőt, egyenesen veszélyessé vált – az őszi nagytakarítás remek alkalom, hogy megszabadulj ezektől a felesleges koloncoktól is. A vizes blokkok különösen veszélyesek lehetnek az egészségre nézve. A meleg és a magas páratartalom kedvez a legtöbb kórokozónak és a gombák megjelenésének, így ezekben a helyiségekben különösen fontos, hogy a takarítást egy alapos szárító szellőztetéssel kapcsoljuk össze. Ezekben a helyiségekben ráadásul könnyebben kerülünk bőrkontaktba az egyes felületekkel. Itt tároljuk vagy kerülnek feldolgozásra szervezetünkbe jutó ételek vagy éppen ellenkezőleg… Semmiképpen sem érdemes hát elhanyagoljuk a vizes helyiségek fertőtlenítését, legalább évente kétszer egy alaposabb kezelést is érdemes igénybe vegyük ezeknél a helyiségeknél, különösen, ha a családban kisgyermek vagy idős személy, beteg található.
szerző: Nagy-Laczkó Balázs