A társasházak története
október 31, 2019A társasházak története (2.)
november 3, 2019
Mai blog-bejegyzésünkbe az építészet kevésbé ismert legjei közül szedtük össze hármat – vajon ki gondolt a világ legmagasabb családi házára vagy a legnagyobb épített „lyukra”?
1. A világ legnagyobb épülete – Új Évszázad Világközpont (Csengtu, Szecsuán, Kína)
Na persze, hogy Kínában található
a világ legnagyobb épített ingatlanja – és mégse a Kínai Nagyfalról szól ez a szöveg (az amúgy is romokban hever). A rekordépület 500 méter hosszú, 400 méter széles és 100 méter magas. Alapterülete 1,7 millió négyzetméter, vagyis a magyar Országház alapterületének százszorosa. A méreteket jól szemlélteti, hogy abban 20 sydneyi operaház, az amerikai Pentagonból pedig három is elférne.
A világ legnagyobb egyedülálló épülete címet magáénak tudható komplexum egy egész kerületet elfoglal a 14 milliós lakosú Csengtuban. A több száz vállalatnak és irodának, tucatnyi szállodának, mozinak, bevásárlóközpontnak szolgál otthonul. A központ külseje leginkább egy óriási hullámra emlékeztet, s a kínai sajtóban közölt fényképek tanúsága szerint belsejében is a víz kap hangsúlyt. Az épületen belül egy japán építészek által tervezett műnap világít a nap huszonnégy órájában.
2. A világ legmagasabb családi háza – Prescott (Arizona, USA)
A
világ legmagasabb családi háza egy 38 méter magas ház hat emelettel, mindössze három hálószobával, ellenben négy fürdőszobával ellátva. Emellett van benne egy hidraulikus lift, ami a garázstól felvisz egészen a hatodik emeletig. A mennyezet üvegből van, a kilátás persze csodálatos – de azért a napi lépcsőzés a babakocsival nehezen lenne vállalható a lift elromlásakor…
3. A legnagyobb lyuk – Repulse Bay (Hong Kong)
Mint arról nemrég a
portfólió összeállításában is olvashattunk a Repulse Bay luxus társasházat még 1986-ban építette egy helyi hoteles cég. Összesen 89 ezer négyzetméternyi lakótér van benne, de a világhírt nem ezzel érte el: testéből „hiányzik” egy 16x24 méteres darab, így olyan, mintha ágyúgolyó okozta seb lenne.
A nyolcvanas években sorra húzták fel Hong Kong-ban a lakótornyokat. Nagyon sokat egy sorba, ám arra nem figyeltek, hogy elegendő távolság legyen közöttük, így egyfajta toronyház-falak alakultak ki - teljesen felfogva a kilátást mások elől és gátolva a légáramlást.
A kormányzat a múlt évtized közepén kiadott egy rendeletet, ám az csak az állami beruházásokra érvényes, a magántőkéből megvalósulókra nem. Az ingatlanfejlesztők azonban erős nyomás alá kerültek, bírságok elé néztek, így megoldották a dolgot: lyuk kell az épületek közepébe…
Forrás, a már említetteken kívül:
https://utazom.com/cikk/a-vilag-legnagyobb-epulete
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Century_Global_Center